Το βράδυ της Δευτέρας μεταδόθηκε στο δελτίο του Open το δεύτερο μέρος της δημοσκόπησης που διενέργησε η MRB για το κανάλι. Ανάμεσα στα στοιχεία που διερευνήθηκαν ήταν η συσπείρωση των κομμάτων που αναδείχθηκαν στις δυο πρώτες θέσεις κατά τις προηγούμενες εκλογές και προς ποιες κατευθύνσεις κινούνται οι διαρροές των ψηφοφόρων τους.
Η Νέα Δημοκρατία εμφανίζει συσπείρωσε 79,3% και ο Σύριζα 56,3%. Οι μεγαλύτερες διαρροές τού κυβερνητικού κόμματος είναι προς το Πασόκ (5,8%) και ακολούθως προς την Ελληνική Λύση (3,4%).
Οι διαρροές τούΣύριζα κατευθύνονται κυρίως προς το Πασόκ (9%) και προς το ΚΚΕ (8,6%). Ακολουθεί η μετακίνηση ψηφοφόρων προς τη Νέα Αριστερά (7%), προς την Πλεύση Ελευθερίας (4%) και προς τη Νέα Δημοκρατία 1,9%.
Η δημοσκόπηση μέτρησε και τη δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών. Πρώτος σε θετική αποτίμηση είναι ο Κυριάκος Μητσοτάκης με 34%, δεύτερος ο Δημήτρης Κουτσούμπας με 29,4%, τρίτος ο Νίκος Ανδρουλάκης με 22,5%, τέταρτη η Ζωή Κωνσταντοπούλου με 20,7%, πέμπτος ο Στέφανος Κασσελάκης με 18,5% και ακολουθούν οι υπόλοιποι με θετικά ποσοστά που σημειώνονται σε παρένθεση παρακάτω, οπότε αναφέρονται τα αρνητικά.
Το μεγαλύτερο ποσοστό στο «όχι ευνοϊκή γνώμη» έχει ο Κυριάκος Βελόπουλος με 58,6% (18% συγκεντρώνει το «ευνοϊκή γνώμη/είναι ένας από τους καλύτερους») και ακολουθούν ο Στέφανος Κασσελάκης με 54,4% αρνητική και 18,5% θετική, ο Βασίλης Στίγκας με 53,4% και 7,4%, ο Ζωή Κωνσταντοπούλου με 50,9% και 20,7%, ο Κυριάκος Μητσοτάκης με 47,8% και 34%, ο Δημήτρης Νατσιός με 47,5% και 7,4%, ο Νίκος Ανδρουλάκης με 40,5% και 22,5%, ο Δημήτρης Κουτσούμπας με 36,3% και 29,4% και Αλέξης Χαρίτσης με 31,6% και 12,6%.
Στην πρώτη κάρτα βλέπουμε τις εκτιμήσεις στο «Ποιοι μπορούν να αντιμετωπίσουν καλύτερα θέματα εξωτερικής πολιτικής». Ακολουθούν πιο κάτω ‘αλλες έξι από τις 15 κάρτες της έρευνας:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhocLGzozkREWK573dEVjo6sCZR6RQqMyKzFMl46Jh-fWADtvOj-m1OICul4sr3V4MIWPxBYWrywVdnSM6bCJbAY_hc6dpAITdpLKVzZODfFxebGTsZcPpcTVCZLFmSQI8DY9CXcwlfCvleJNNp5Uvldp0-key5VSdkqVqMSf4I13rQ_E643Bw31oascb9U/w640-h360/09.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhtLUEFxiOwU6ktQj9IU9KV-vfO8netnXLpIeb2WQoLuqlKatge6ckxIRSId5xRllpqv-_SIcK1IqM23UXMEhMIYOLK5OIA7ZzC1-trUogygghRG1LFa1x4ATFJ016WKWdei81Ca6CM-oliC945uePmrh0GTgZbOE2-GyRxF9ySQeOYWygrUwb6Larwu5yN/w640-h360/10.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj7oZ8NFnuBR2_ahn9WYj0mZDNwaWreJeiYH4S0AeO3uAuTnW_2H1AYaAjAhfOlwhJ0E661rUwPsUULWViS5_vVcd-Dl6GTGK2-ew_MrbuiTmUdfs-0XN3drKlaguWX-fbhakcSjS8Gjbya6DgPNModVBXx5ZQuhn4BKf7vhpTNjjK1YphDa3q8jS4oYNEb/w640-h360/06C.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgIlKNVXDizkFjBhi_gmSJT3QlppoBdSozhC76MA05LmRUSVUuk-loM1Ia7rXW60rAtiT2wlkVUiCLrBFRC9q4oPvGCiInuQdS9pQBivsAhwjc-a32OX71QrSy7i_UEGcMxx4ZPvJpLf8sVHDcb6CRke_M6GY8rYqcGK0J4twyK2kRYPtXNp8-qUO12KCoH/w640-h360/06D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhBrnVx3goVGkddFNQaC8EScu1oMRTyHQb3f1pOYfSXoBfgiieP6LhsDwEgURVKeQvshvRXwOMz-SDc-ypYQzxbdLBjjdftKCvkzmhoJQQO-awSCS86iXAHeuCBYx4yKP1FZquXxSv6MFE-RFZwUpxb3mO9JAROY9dRT9EsYRglg_EwJO0Ldf0sxzBBqH1e/w640-h360/07A.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjSrU23571PT_G8Y3h5VWrGHTRyx8ptfoeKzxhjneeWipmrh-u02xHQPtFVGKqaYBiCjxdUBQ7FNcNHmpcPU_F5dOeryGaOm0DpEygU1kw7NzklIuXsDWsb9D7hWjXMd5jxjQdM7vWzDMSk8wQquymLUxzKndQQRDkcgVrgDhSmzqEuRXGpAHZ35kCAoAlv/w640-h360/07B.png)